Wiadomości

Ponadnarodowy nabór wniosków w ramach Inicjatywy Innowacje Społeczne EFS+ (ALMA)

Informujemy o możliwości składania wniosków o dofinansowanie projektów w pilotażowym konkursie w ramach Innowacji Społecznych EFS+. Konkurs prowadzi Litewska Agencja Europejskiego Funduszu Społecznego na zlecenie Komisji Europejskiej. Przewidziany budżet to 15 mln EUR, a cel – wsparcie mobilności i włączenia społecznego tzw. młodzieży NEET, która nie pracuje, nie kształci się i nie szkoli.

Konkurs ma charakter ponadnarodowy i jest adresowany do osób prawnych (podmiotów publicznych i prywatnych) mających siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.
 
To doskonała szansa na zdobycie doświadczenia niezbędnego przy późniejszej realizacji projektów w ramach Inicjatywy ALMA już na poziomie programów regionalnych na lata 2021-2027 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Inicjatywa ALMA (z ang. Aim-Learn-Master-Achieve, czyli: mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele) skierowana jest do młodych osób do 30 roku życia, które mają trudności ze znalezieniem pracy, bo np. od dawna są bezrobotne, osiągają niezadowalające wyniki w szkole lub mają niewystarczające umiejętności zawodowe, pochodzą ze środowisk migracyjnych lub funkcjonują z niepełnosprawnością.

Przyjmowanie wniosków w ramach konkursu rozpoczęło się 15 grudnia 2022 r. i kończy się 15 marca 2023 r.
 
Podstawowe założenia konkursu:
- maksymalny czas realizacji projektu to 18 miesięcy
- minimalne dofinansowanie projektu to 300 tys. EUR, maksymalne – 650 tys. EUR
- dofinansowanie może wynosić maksymalnie 80% całego budżetu projektu
- grupą docelową projektu musi być młodzież NEET
- projekt musi zakładać działania wspierające mobilność młodych osób w jednym lub w kilku krajach tzw. „goszczących"
- projekt musi składać się z dwóch etapów: etapu rozpoczynającego oraz właściwego etapu wdrażania (etap pierwszy może trwać maksymalnie 4 miesiące i powinien obejmować budowanie partnerstwa na poziomie krajowym oraz partnerstwa międzynarodowego z podmiotami z co najmniej jednego innego państwa członkowskiego UE, które będą „przyjmowały" młodzież; etap drugi powinien obejmować rekrutację osób z grupy NEET, trwające 2-6 miesięcy praktyki zawodowe dla młodych osób w innym kraju członkowskim UE wraz z zapewnieniem zakwaterowania i innych działań wspierających, doradztwo zawodowe i coaching, przygotowanie końcowego raportu z realizacji projektu, upowszechnienie osiągniętych efektów).

Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronie internetowej: https://www.esf.lt/en/international-projects/esf-social-innovation-alma-call/call-documents/904
lub https://www.esf.lt/en/social-innovation-grant-scheme/esf-social-innovation-alma-call/call-documents/1087
 
W województwie łódzkim Inicjatywa ALMA wdrażana będzie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, zgodnie z założeniami programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.