Wiadomości

Rozpoczęcie naboru wniosków PCPR i OPS w ramach drugiej rundy konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-001/21 na wsparcie rodziny w kryzysie i systemu pieczy zastępczej

Od dziś (19 kwietnia) powiatowe centra pomocy rodzinie i ośrodki pomocy społecznej mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach drugiej (ostatniej) rundy konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-001/21 z Poddziałania IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne".
 
Przypominamy:
 
Wnioskodawcami w konkursie mogą być wyłącznie powiatowe centra pomocy rodzinie i ośrodki pomocy społecznej. Projekt mogą realizować samodzielnie lub w partnerstwie. Partnerami mogą być np. lokalne fundacje i stowarzyszenia zajmujące się wsparciem rodzin oraz dzieci i młodzieży, co przełoży się na szerszy zakres wsparcia. Partnerstwo może być również nawiązane pomiędzy różnymi samorządami np. powiat / miasto / gmina z tego powiatu, co przyczyni się do zapewnienia kompleksowej oferty pomocy.
 
W ramach konkursu można realizować dwa typy projektów:
  • rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej służących pomocy w pokonywaniu trudnych sytuacji życiowych (np. poprzez asystenturę rodzinną, konsultacje i poradnictwo specjalistyczne, terapię i mediacje, pomoc prawną, grupy samopomocy, wsparcie rodzin wspierających, rodzinną pieczę zastępczą oraz placówki opiekuńczo‐wychowawcze typu rodzinnego do 8 dzieci, a także placówki opiekuńczo‐wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno‐interwencyjnego do 14 osób; mieszkania treningowe dla osób opuszczających pieczę zastępczą) oraz
  • rozwój usług placówek wsparcia dziennego oraz innych alternatywnych form opieki dla dzieci (powyżej 3 roku życia) i młodzieży służących integracji społecznej oraz zapobieganiu patologiom (w przypadku placówek wsparcia dziennego obowiązkowo muszą być realizowane zajęcia rozwijające co najmniej cztery z ośmiu kompetencji kluczowych np. w zakresie wielojęzyczności, matematyczne, cyfrowe, osobiste, społeczne czy w zakresie przedsiębiorczości).
 
Projekt musi zakładać realizację usług świadczonych wyłącznie w społeczności lokalnej. Nie ma możliwości tworzenia miejsc świadczenia usług ani finansowania dotychczas istniejących miejsc w ramach opieki instytucjonalnej.
 
Konkurs został podzielony na dwie rundy.
W ramach pierwszej rundy, wnioski można było składać do 12 kwietnia 2021 r. Minimalna wartość dofinansowania projektu wynosiła tu powyżej 454 710 zł.
Z kolei w ramach obecnej - drugiej rundy, zaplanowanej do 10 maja 2021 r., realizowane będą mogły być "mniejsze" projekty, o wartości dofinansowania do 454 710 zł.