Inżynier górnik - górnictwo odkrywkowe


Inżynier górnik – górnictwo odkrywkowe planuje i opracowuje dokumentację techniczną eksploatacji złóż; organizuje i nadzoruje ruch zakładu górniczego i jego elementów składowych, w celu wydobycia węgla brunatnego metodą urabiania zmechanizowanego, w sposób zapewniający maksymalną efektywność gospodarczą oraz jak najmniejsze straty zasobów, a także ograniczenie do minimum ujemnego wpływu eksploatacji górniczej na otoczenie, pod rygorem prawa górniczego i wszystkich wydanych na jego podstawie aktów prawnych, przepisów szczegółowych i unormowań.
 

Zadania zawodowe:

  • udostępnianie planowe złóż metodą wkopów,
  • nadzorowanie zdejmowania i zwałowania nadkładu,
  • kierowanie pracami przy kształtowaniu struktur odkrywek i formowaniu frontów wydobywczych,
  • kierowanie pracami związanymi z odwadnianiem odkrywek,
  • kierowanie wykonywaniem wyrobisk badawczych i odwadniających w złożach,
  • kierowanie robotami eksploatacyjnymi,  z zastosowaniem górniczych systemów eksploatacyjnych i osprzętowienia dostosowanego do wielkości odkrywki i jej projektowanej zdolności produkcyjnej,
  • kierowanie budową i eksploatacją układów technologicznych KTZ (koparka, taśmociąg, zwałowarka),
  • nadzorowanie prac związanych z likwidacją zwałowisk nadkładu przez stopniowe jego zawracanie do wyrobiska poeksploatacyjnego,
  • kierowanie rekultywacją terenów poeksploatacyjnych i przywracaniem im przydatności gospodarczej,
  • nadzorowanie prac związanych z zapewnieniem stabilności skarp i poziomów wydobywczych,
  • nadzorowanie prac przy odwadnianiu złoża przez planowe tworzenie i utrzymywanie leja depresyjnego na czas trwania odkrywki,
  • nadzorowanie przestrzegania przepisów górniczych, geologicznych, ochrony środowiska, bhp i ppoż.,
  • prowadzenie prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych, zmierzających do zwiększenia technicznej i ekonomicznej efektywności eksploatacji.
 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

 
Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie inżynier górnictwa – górnictwo odkrywkowe jest ukończenie szkoły wyższej na poziomie inżynierskim ze specjalnością górnictwo odkrywkowe, lub studiów podyplomowych. Kształcenie na tej specjalności jest wyjątkowo szerokoprofilowe i połączone z rozwijaniem cech umiejętności pracy grupowej i cech przywódczych, aby absolwent uzyskał kwalifikacje zawodowe umożliwiające pracę w odkrywkowych zakładach górniczych oraz innych pochodnych przedsiębiorstwach. Absolwent  nabywa gruntowną znajomość technik eksploatacji i wykorzystania kopalin stałych. Uzyskuje tą znajomość dzięki studiowaniu szerokiej gamy przedmiotów technicznych takich jak np.: geologia ogólna, mineralogia i petrografia, geologia złóż, wiertnictwo, geodezja górnicza i metrologia, eksploatacja odkrywkowa i podziemna złóż. Absolwent nabywa także wiedzę praktyczną w akcie odbywania dwóch czterotygodniowych praktyk zawodowych (semestr IV i VI) w odkrywkowych zakładach górniczych. Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu Górnictwa odkrywkowego może świadczyć o posiadaniu odpowiedniego przygotowania zawodowego przy ubieganiu się o kwalifikacje w zakresie niższego oraz średniego dozoru górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych.
 

Wymagania psychofizyczne:

 
Inżyniera górnictwa – górnictwo odkrywkowe geodeta powinny charakteryzować zainteresowania przede wszystkim naukowe, wymaga się bowiem od nich, znajomości najnowszej literatury oraz aktualnych osiągnięć z danej dziedziny. Ponadto niezależność w formułowaniu nowatorskich myśli i rozwiązań oraz samodzielność. Niezbędne będą też zdolności kierownicze (kontrola i nadzór podwładnego) oraz umiejętność postępowania z ludźmi i przekonywanie innych do słuszności własnych argumentów, a przede wszystkim udolności techniczne decydujące o sukcesach w pracy.
 

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

 
Przeciwwskazania zdrowotne w zawodzie inżyniera górnictwa - górnictwo odkrywkowe to: poważne wady wzroku, w tym daltonizm, niesprawność ruchowa, brak skoordynowania lub znacznie ograniczona sprawność rąk i nóg, lęk przestrzeni i wysokości, padaczka, zaburzenia równowagi.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

 
Absolwenci kierunku górnictwo odkrywkowe mogą pracować jako: kadra inżynierska w zakładach górniczych, kadra inżynierska w specjalistycznych firmach zajmujących się zastosowaniem techniki strzałowej, przeróbki i wzbogacania kopalin, wykonywaniem podziemnych wyrobisk i obiektów inżynierskich, wentylacją, klimatyzacją oraz odmetanowaniem kopalń, konsultanci w firmach zajmujących się sprzedażą technologii górniczych.
 

Szkoły:

 

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
Kierunek: Inżynieria górnicza
Studia Podyplomowe
Kierunek: Górnictwo Odkrywkowe
al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
tel. 12 617 36 84
e-mail: rekrutacja@agh.edu.pl
https://kandydaci.agh.edu.pl

 

Politechnika Śląska
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej
Kierunek: Górnictwo i Geologia
Specjalność: Górnictwo odkrywkowe
ul. Akademicka 2, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 11 91
e-mail: rg5@polski.pl
https://www.polsl.pl

 

Dane kontaktowe do urzędu:

 
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Wojska Polskiego 2, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Inżynier górnik - górnictwo odkrywkowe 2021
Inżynier górnik - górnictwo odkrywkowe 2021.pdf 493 KB

Informacje o publikacji dokumentu