Często zadawane pytania - Poddziałanie IX.2.1 (2/2017) - Regionalny Program Operacyjny WUP Łódź
Tak możliwe jest sfinansowanie wydatków związanych z leasingiem finansowym. Jednakże nie oznacza to, że w ramach oceny budżetu wydatek ten zostanie automatycznie zatwierdzony. Jeżeli do realizacji projektu niezbędne jest wykorzystanie samochodu to w pierwszej kolejności należy ocenić jakie działania są kosztowo najbardziej efektywne i uzasadnione tj. zakup auta, leasing czy sfinansowanie kosztów użytkowania własnego auta. Szczegółowe informacje dotyczące leasingu i innych technik finansowania nie powodujących przeniesienia prawa własności zostały przedstawione w Podrozdziale 6.12.3 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020
Nie ma możliwości by w ramach ponoszonych w projekcie wydatków swobodnie wskazać dostawcę usług i towarów np. firmę prowadzoną przez członków rodziny. Dofinansowanie projektu oznacza, że realizując go beneficjenci korzystają z pieniędzy publicznych. Są zatem zobowiązani do zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. W praktyce oznacza to, że beneficjenci, dokonując wyboru dostawców towarów i usług czy wykonawców robót budowlanych, muszą przestrzegać określonych warunków i procedur (w zależności od wartości zamówienia). Mają one zagwarantować wybór najkorzystniejszej oferty i efektywne wydatkowanie środków, a niektóre z tych jak np. zasada konkurencyjności nie dopuszcza konfliktu interesów przy wyborze wykonawcy.
Nie ma uzasadnienia dla ponoszenia kosztów ISO w ramach projektu w konkursie nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/17. Wydatki te nie są związane bezpośrednio z przedmiotem konkursu.
Należy także przedstawić uzasadnienie dla przewidzianego wkładu własnego w arkuszu „Uzasadnienie wydatków".
- zakupu nieruchomości,
- zakupu infrastruktury, przy czym poprzez infrastrukturę rozumie się elementy nieprzenośne, na stałe przytwierdzone do nieruchomości, np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku,
- dostosowania lub adaptacji (prace remontowo-wykończeniowe) budynków, pomieszczeń.
- zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie w czasie trwania projektu wyłącznie na potrzeby projektu, czy też
- wykorzystywany będzie zarówno w ramach i na rzecz projektu ale także wykorzystywany do innych zadań niż założone w projekcie.
Natomiast jeżeli aparat do EEG w czasie realizacji projektu będzie wykorzystywany także na inne działania poza projektem, to rozlicza się wtedy odpisy amortyzacyjne, a nie wydatki na zakup środków trwałych i stosuje się warunki oraz procedury określone w sekcji 6.12.2 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków. W tej sytuacji w budżecie projektu można jedynie wykazać koszty w wysokości odpowiadającej wysokości odpisom amortyzacyjnym dokonanym w okresie realizacji projektu, proporcjonalnie do ich wykorzystania w celu realizacji projektu.
- Jeżeli nie przysługuje wnioskodawcy/ partnerowi prawo do odliczenia lub zwrotu VAT w arkuszu "Uzasadnienie wydatków" należy wypełnić oświadczanie wskazując z listy rozwijanej że „kwoty wskazane w szczegółowym budżecie zawierają VAT".
- Natomiast w sytuacji gdy przysługuje wnioskodawcy/ partnerowi prawo do odliczenia lub zwrotu VAT w arkuszu "Uzasadnienie wydatków" należy wypełnić oświadczanie, poprzez wybranie z listy rozwijanej „kwoty wskazane w szczegółowym budżecie nie zawierają VAT".
- W sytuacji w której wnioskodawca/ partner ma prawo do odliczenia lub zwrotu VAT tylko w odniesieniu do części wydatków należy wskazać w oświadczeniu iż „kwoty wskazane w szczegółowym budżecie częściowo zawierają VAT". Ponadto w arkuszu "Uzasadnienie wydatków" należy wypełnić pole poniżej wskazując jednocześnie wydatki zawierające i wydatki niezawierające podatku VAT.
Należy pamiętać, że w ramach projektu mogą być realizowane usługi zdrowotne, rehabilitacyjne, pielęgnacyjne jeżeli wykraczają poza gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej. Ponadto mogą one być przedmiotem projektu po wykazaniu, że gwarantowana usługa zdrowotna nie mogłaby zostać sfinansowana danej osobie ze środków publicznych w okresie trwania projektu. Istnieje także możliwość sfinansowania usług gwarantowanych z zakresu opieki długoterminowej pod warunkiem, że wsparcie w ramach projektu kierowane do danej osoby zakłada jednościennie gwarantowane usługi, jak i usługi ponadstandardowe, stanowiące wartość dodaną do funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej.
Dla każdego zadania należy wybrać odpowiednie wskaźniki produktu i rezultatu, o ile mają bezpośredni związek z danym zadaniem, tj. realizacja zadania ma bezpośredni wpływ na dany wskaźnik.