Czy w ramach konkursu z Poddziałania IX.1.1 obligatoryjne jest nawiązania partnerstwa z OPS/PCPR? Czy wystarczy zawarcie informacji we wniosku o dofinansowanie, że w ramach aktywizacji pojawi się praca socjalna wykonywana przez pracowników socjalnych będących pracownikami np. kilku OPS (w zależności od regionu objętego wsparciem)?

W ramach konkursu nr RPLD.09.01.01-IP.01-10-003/16 dopuszcza się realizację projektów w partnerstwie, ale nie jest to obligatoryjne. Jednocześnie w niniejszym konkursie możliwe jest uzyskanie dodatkowych punktów premiujących za kryterium premiujące nr 1 Współpraca z Ośrodkami Pomocy Społecznej. Zgodnie z tym kryterium Wnioskodawca powinien wskazać, że jest podmiotem wyspecjalizowanym w aktywizacji zawodowej i podpisze z OPS umowę/porozumienie w zakresie koordynacji aktywizacji społecznej poszczególnych uczestników, którzy zostaną objęci działaniami aktywizacji zawodowej. Do uznania tego kryterium za spełnione na etapie składania wniosku o dofinansowanie projektu wystarczy deklaracja, że taka współpraca zostanie nawiązana, bez konieczności wskazywania konkretnego/ych OPS, z którym/i współpraca jest planowana.

Nie mniej jednak Wnioskodawca jest zobowiązany dokonać wstępnych ustaleń odnośnie zakresu/przedmiotu planowanej współpracy z OPS z obszaru, na którym planowana jest realizacja projektu jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu, natomiast jej sformalizowanie może nastąpić w terminie późniejszym. Fakt przeprowadzenia wstępnych ustaleń musi zostać udokumentowany.
Współpraca z OPS w zakresie koordynacji aktywizacji społecznej poszczególnych uczestników ma polegaćna wymianie informacji między Wnioskodawcą i OPS w zakresie realizowanego wsparcia o tak aby wsparcie to się uzupełniało, a nie powielało.