Kierownik budowy

 
Kierownik budowy (lub kierownik robót) to osoba kierująca procesem realizacji budowy. Kierowanie budową (lub innymi robotami budowlanymi) uznawane jest zgodnie z prawem budowlanym za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, co jest związane z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych oraz techniczno-organizacyjnych. Koordynuje roboty realizowane przez bezpośrednio podległy mu personel, określa zakres prac do wykonania zgodnie z opracowanym harmonogramem rzeczowo-finansowym i na bieżąco prowadzi dokumentację budowy.
 

Zadania zawodowe:

  • protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego;
  • prowadzenie dokumentacji budowy;
  • zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu;
  • realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy;
  • zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru;
  • przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego;
  • zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad.
     

Warunki podjęcia pracy w zawodzie:

Wyższe wykształcenie techniczne (np. architektura, budownictwo) i praktyka zawodowa, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją. Niezbędne jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Kwalifikacyjną Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Uzyskanie uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymaga ukończenia studiów magisterskich na kierunku odpowiednim dla danej specjalności i odbycia 18 - miesięcznej praktyki na budowie.
Podczas praktyki zawodowej wykonuje się pracę polegającą na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane.
 

Wymagania psychofizyczne:

Do najważniejszych wymagań należą:
  • bardzo dobry stan zdrowia
  • spostrzegawczość i podzielność uwagi
  • wyobraźnia przestrzenna
  • umiejętność logicznego myślenia
  • odpowiedzialność.
     

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:

Przeciwwskazaniami do pracy są zaburzenia układów: krążenia, oddechowego, nerwowego i mięśniowo-szkieletowego, poważne zaburzenia mowy, wzroku, słuchu, lęk wysokości oraz brak koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wymagane jest ważne badania lekarskie dopuszczające do pracy powyżej 3 m.
 

Możliwości i szanse zatrudnienia:

Na terenie całego kraju, tam gdzie realizowane są jakiekolwiek inwestycje budowlane. Może również prowadzić własną działalność i świadczyć określone usługi dla inwestorów instytucjonalnych oraz osób fizycznych.
 

Szkoły:

Szkoły wyższe:
Uczelnie techniczne posiadające w swej ofercie kierunki związane z architekturą i lub budownictwem.
 
Politechnika Łódzka
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska            
al. Politechniki 6, 90-924 Łódź
tel. 42 631-35-02
www: http://bais.p.lodz.pl/
 
Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa      
ul. Północna 39, 91-425 Łódź
tel. 42 632 97 39
http://www.lod.piib.org.pl/
e-mail: lod@piib.org.pl
 

Dane kontaktowe:

WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź,
tel. 42 66 30 255, 66 30 273
e-mail: centrum@wup.lodz.pl
 

Ulotka w wersji do wydruku dostępna w załączniku poniżej.

Załączniki

Kierownik budowy 2020
Kierownik budowy 2020.pdf 419 KB

Informacje o publikacji dokumentu