Administrator baz danych - posługując się dokumentacją techniczną i programową danej bazy oraz programami narzędziowymi - zarządza konkretnymi bazami danych, czyli zbiorami informacji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. W tym zakresie nadzoruje użytkowników, zapewnia dostępność, wydajne działanie oraz bezpieczeństwo przetwarzania i przechowywania informacji w bazach danych.
Zadania zawodowe:
• tworzenie, instalowanie i konfigurowanie baz danych;
• administrowanie lokalną i sieciową bazą danych, tworzenie i usuwanie kont użytkowników oraz nadawanie im uprawnień;
• modyfikowanie struktury i rozbudowa istniejącej już bazy danych;
• optymalizowanie i gospodarowanie pamięcią oraz dostępną przestrzenią dyskową;
• naprawianie bazy danych, odzyskiwanie danych i tworzenie kopii zapasowych, zarządzanie zabezpieczeniami, kontrola zgodności procedur bezpieczeństwa ze stanem faktycznym;
• eksploatowanie oraz diagnozowanie sprzętu i oprogramowania komputerowego pod kątem funkcjonowania bazy danych;
• współdziałanie z operatorami wprowadzania danych, ich przełożonymi oraz z administratorami sieci i systemów komputerowych.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Osoba starająca się o pracę w tym zawodzie powinna legitymować się wykształceniem wyższym, najlepiej informatycznym, technicznym (np. mechatronika, elektronika, automatyka i robotyka) lub nauk matematycznych (np. ekonometria). Pożądane jest doświadczenie w budowaniu, rozwijaniu i administrowaniu baz danych, znajomość obsługi baz danych, np. MySQL, PostgreSQL, MS SQL Server, Access, Oracle, Infomix pod kątem administracji na systemach Linux/Unix/Windows oraz znajomość języka zapytań SQL. Bardzo przyda się również znajomość języków programowania ogólnego przeznaczenia. Nieodzowna jest oczywiście znajomość języka angielskiego.
Wymagania psychofizyczne:
Osoba pracująca w zawodzie administratora baz danych, ze względu na charakter wykonywanych zadań, winna odznaczać się umiejętnością wnikliwej analizy problemu a przy tym potrafić szybko podejmować trafne decyzje. Stanowisko to wymaga również odpowiedzialności i poczucia lojalności wobec pracodawcy ze względu na dostęp do niejawnych często informacji. Konieczność częstych kontaktów z innymi użytkownikami sieci wymaga cierpliwości, opanowania oraz umiejętności sprawnego komunikowania się. Od administratora baz danych oczekuje się także umiejętności koncentracji w trudnych warunkach pracy: w stresie i pod presją czasu. Ze względu na ciągły rozwój technologiczny w tej dziedzinie, mile widziana jest gotowość do podnoszenia kwalifikacji.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim oraz z zaburzeniami w zakresie ruchów kończyn dolnych może pracować w zawodzie, o ile pomieszczenia i stanowisko będą dostosowane odpowiednio do jej potrzeb. Osoby niewidome oraz z dużymi zaburzeniami wzroku nie mogą liczyć na zatrudnienie z uwagi na specyfikę pracy przed monitorem. Konieczność częstych kontaktów z użytkownikami bazy danych utrudnia wykonywanie pracy przez osoby niesłyszące lub głuchonieme. Również upośledzenie umysłowe, ze względu na zadania wymagające dużej sprawności intelektualnej, uniemożliwia wykonywanie tego zawodu.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Coraz więcej firm posiada różnego rodzaju bazy danych, stąd administrator może szukać pracy we wszystkich większych firmach i instytucjach, szczególnie bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych, w firmach produkcyjnych i handlowych, również w jednostkach naukowych i badawczych oraz w administracji państwowej. Osoba specjalizująca się tą dziedziną informatyki może też założyć własnej firmę i świadczyć usługi innym przedsiębiorstwom.
Szkoły:
Uniwersytet Łódzki Wydział Matematyki i Informatyki
kierunki: informatyka (studia I i II stopnia), analiza danych (studia I i II stopnia)
ul. Banacha 22, 90-238 Łódź
tel. 42 635 59 49
e-mail: facmath@math.uni.lodz.pl
Uniwersytet Łódzki Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej
kierunek: informatyka (studia I i II stopnia)
ul. Pomorska 149/153, 90-236 Łódź
tel. 42 635 57 42
e-mail: dziekanat@wfis.uni.lodz.pl
Politechnika Łódzka Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
kierunek: informatyka (studia I i II stopnia)
ul. Bohdana Stefanowskiego 18/22, 90-924 Łódź
tel. 42 631 27 50
Politechnika Łódzka Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
kierunek: informatyka stosowana (studia I i II stopnia)
ul. Wólczańska 215, 90-924 Łódź
tel. 42 631 36 03
e-mail: w-7@adm.p.lodz.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZI
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Piotrkowie Trybunalskim
ul. J. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01
e-mail: cizpt@wup.lodz.pl