Nabór nr POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16 (projekty pozakonkursowe PUP, Poddziałanie 1.1.2) - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ

Nested Applications

Asset Publisher

Trzecia aktualizacja Regulaminu naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2017

 Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi informuje, że dokonano aktualizacji Regulaminu naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2017, nr POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16, ogłoszonego w ramach:
Osi Priorytetowej I „Osoby młode na rynku pracy",
Działania 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe"
Poddziałania 1.1.2 „ Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych".
 
Potrzeba aktualizacji wynika z:
- konieczności korekty oczywistych omyłek i doprecyzowania niektórych zapisów w tekście Regulaminu naboru;
- przyjęcia przez Komitet Monitorujący PO WER Uchwały nr 114 z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie zmian w szczegółowych kryteriach wyboru zawartych w Rocznych Planach Działania na rok 2017 dla I osi Priorytetowej PO WER.
   
 
Aktualizacja dotyczy:
Lp. Miejsce w dokumencie Jest Powinno być
1 Dokumenty i wytyczne
Str. 5
Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 z dnia 15 lipca 2016 r. Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 z dnia 28 listopada 2016 r.
2 Dokumenty i wytyczne
Str. 6
Roczny Plan Działania na rok 2017 dla I Osi Priorytetowej PO WER zatwierdzony Uchwałą
nr 84 Komitetu Monitorującego PO WER z dnia 13 września 2016 r. oraz decyzją Instytucji Zarządzającej PO WER 2014-2020 z dnia 21 października 2016 r.
 
Roczny Plan Działania na rok 2017 dla I Osi Priorytetowej PO WER zatwierdzony Uchwałą nr 84 Komitetu Monitorującego PO WER z dnia 13 września 2016 r. i decyzją Instytucji Zarządzającej PO WER 2014-2020 z dnia 21 października 2016 r. oraz uchwałą nr 114 Komitetu Monitorującego PO WER z dnia 6 lutego 2017 r.
3 Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
II. Obligatoryjne wskaźniki produktu określone na poziomie projektu,
Nazwa wskaźnika
Str. 17
Brak zapisu 4. Liczba osób o niskich kwalifikacjach objętych wsparciem w programie
 
Uwaga! Dodanie wskaźnika spowodowało zmianę numeracji kolejnych wskaźników nr 4-6. Łączna liczba wskaźników produktu wynosi obecnie 7.
4 Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
II. Obligatoryjne wskaźniki produktu określone na poziomie projektu,
Definicje, sposób pomiaru i przykładowe źródła danych do pomiaru
Str. 17 -18
Brak zapisu Ad. 4
Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie. Osoby przystępujące do projektu należy wykazać jeden raz, uwzględniając najwyższy ukończony poziom ISCED.
Przykładowe źródła danych do pomiaru wskaźnika:
- dokumenty potwierdzające status osoby (np.: świadectwo ukończenia etapu nauki).
5 Pkt. 3.2 Zasady wypełniania wniosku
Opis spełnienia kryterium dostępu nr 2
Str. 24
Brak zapisu Osoby o niskich kwalifikacjach to osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie. Przyjmuje się, że do tego poziomu wykształcenia kwalifikują się osoby bez wykształcenia oraz z wykształceniem:
-  podstawowym
-  gimnazjalnym,
-  ponadgimnazjalnym.
6 Pkt. 3.2 Zasady wypełniania wniosku
Opis spełnienia kryterium dostępu nr 8 i 9
Str. 26
W przypadku zadania szkolenia, w ich opisie należy uwzględnić kryterium dostępu nr 8 i 9 tj. zawrzeć następujące stwierdzenia:
„Szkolenia zawodowe odpowiadają bieżącym potrzebom rynku pracy. Efektem szkoleń jest uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji jest każdorazowo weryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia (np. w formie egzaminu)".
 
W przypadku zadania szkolenia (dotyczy również zastosowania instrumentu w postaci bonów szkoleniowych):
 
- dla spełnienia kryterium nr 8 należy zawrzeć stwierdzenie:
„Realizacja szkoleń zawodowych prowadzić będzie do zdobycia kwalifikacji lub kompetencji w zawodach wskazanych jako deficytowe w województwie lub w powiecie, z którego pochodzi uczestnik projektu (w oparciu o dane wynikające z dokumentu Barometr zawodów najbardziej aktualnego na dzień składania wniosku o dofinansowanie - dotyczy konkretnych szkoleń założonych we wniosku o dofinansowanie, lub najbardziej aktualnego na dzień organizacji szkoleń lub identyfikacji potrzeb szkoleniowych – dotyczy szkoleń nieokreślonych we wniosku o dofinansowanie).
W przypadku realizacji szkoleń, które służą nabywaniu kwalifikacji lub kompetencji nieokreślonych jako deficytowe w ramach dokumentu Barometr zawodów, będą one potwierdzoną odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców (w tej sytuacji wnioskodawca na etapie składania wniosku lub przed rozpoczęciem realizacji szkolenia będzie posiadać potwierdzenie takiego zapotrzebowania od konkretnych pracodawców, np. w formie wstępnych deklaracji zatrudnienia).
Dodatkowo, w przypadku realizacji szkoleń, które służyć będą nabywaniu kompetencji (zarówno określonych jako deficytowe w ramach dokumentu Barometr zawodów, jak i będących potwierdzoną odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców), wnioskodawca będzie posiadać akceptację przez pracodawców dotyczącą zarówno programu szkolenia, jak i zakresu efektów kształcenia, które zostaną osiągnięte przez uczestników szkolenia."
- dla spełnienia kryterium nr 9 należy zawrzeć stwierdzenie:
„Efektem szkoleń będzie uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Uzyskanie kwalifikacji lub kompetencji jest każdorazowo weryfikowane poprzez przeprowadzenie odpowiedniego ich sprawdzenia (np. w formie egzaminu)".
7 Pkt. 4.1 Ocena formalno-merytoryczna,
Str. 28
Szczegółowe kryteria dostępu wskazano w Planie działania na rok 2017 dla I Osi Priorytetowej PO WER zatwierdzonym Uchwałą nr 84 Komitetu Monitorującego PO WER
z dnia 13 września 2016 r. oraz decyzją Instytucji Zarządzającej PO WER 2014-2020 z dnia 21 października 2016 r.
 
Szczegółowe kryteria dostępu wskazano w Planie działania na rok 2017 dla I Osi Priorytetowej PO WER zatwierdzonym Uchwałą nr 84 Komitetu Monitorującego PO WER z dnia 13 września 2016 r. i decyzją Instytucji Zarządzającej PO WER 2014-2020 z dnia 21 października 2016 r. oraz uchwałą nr 114 Komitetu Monitorującego PO WER z dnia 6 lutego 2017 r.
8 Pkt. 4.1 Ocena formalno-merytoryczna,
Str. 31- 32
Jeżeli projekt zakłada szkolenia zawodowe, muszą one odpowiadać bieżącym potrzebom rynku pracy.
Jeżeli w ramach projektu są realizowane szkolenia zawodowe, ocenie podlega czy prowadzą one do zdobycia kwalifikacji lub kompetencji w zawodach wskazanych jako deficytowe w województwie lub w powiecie/powiatach, z których pochodzą uczestnicy projektu (w oparciu o dane wynikające z dokumentu Barometr zawodów 2016). W przypadku realizacji szkoleń, które służą nabywaniu kwalifikacji lub kompetencji nieokreślonych jako deficytowe w ramach dokumentu Barometr zawodów 2016, są one potwierdzoną odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców (w tej sytuacji wnioskodawca powinien na etapie składania wniosku lub przed rozpoczęciem realizacji szkolenia posiadać potwierdzenie takiego zapotrzebowania od konkretnych pracodawców, np. w formie wstępnych deklaracji zatrudnienia). Dodatkowo, w przypadku realizacji szkoleń, które mają służyć nabywaniu kompetencji (zarówno określonych jako deficytowe w ramach dokumentu Barometr zawodów 2016, jak i będących potwierdzoną odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców), wnioskodawca powinien posiadać akceptację przez pracodawców dotyczącą zarówno programu szkolenia, jak i zakresu efektów kształcenia, które zostaną osiągnięte przez uczestników szkolenia.
Spełnienie kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie treści wniosku o dofinansowanie projektu.
Jeżeli projekt zakłada szkolenia zawodowe, muszą one odpowiadać bieżącym potrzebom rynku pracy. Celem zastosowania kryterium jest osiągnięcie bardziej efektywnych rezultatów proponowanego wsparcia oraz dostosowanie kwalifikacji i kompetencji osób pozostających bez zatrudnienia do potrzeb zidentyfikowanych na lokalnym rynku pracy, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie ich szans  na podjęcie stałego zatrudnienia. Efektywna analiza rynku pracy wpłynie na rzeczywistą poprawę sytuacji uczestników projektu.
Jeżeli w ramach projektu są realizowane szkolenia zawodowe, ocenie podlega czy prowadzą one do zdobycia kwalifikacji lub kompetencji w zawodach wskazanych jako deficytowe w województwie lub w powiecie/powiatach, z których pochodzą uczestnicy projektu (w oparciu o dane wynikające z dokumentu Barometr zawodów najbardziej aktualnego na dzień składania wniosku o dofinansowanie - dotyczy konkretnych szkoleń założonych we wniosku o dofinansowanie, lub najbardziej aktualnego na dzień organizacji szkoleń lub identyfikacji potrzeb szkoleniowych – dotyczy szkoleń nieokreślonych we wniosku o dofinansowanie).
W przypadku realizacji szkoleń, które służą nabywaniu kwalifikacji lub kompetencji nieokreślonych jako deficytowe w ramach dokumentu Barometr zawodów, są one potwierdzoną odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców (w tej sytuacji wnioskodawca powinien na etapie składania wniosku lub przed rozpoczęciem realizacji szkolenia posiadać potwierdzenie takiego zapotrzebowania od konkretnych pracodawców, np. w formie wstępnych deklaracji zatrudnienia).
Dodatkowo, w przypadku realizacji szkoleń, które mają służyć nabywaniu kompetencji (zarówno określonych jako deficytowe w ramach dokumentu Barometr zawodów, jak i będących potwierdzoną odpowiedzią na potrzeby konkretnych pracodawców), wnioskodawca powinien posiadać akceptację przez pracodawców dotyczącą zarówno programu szkolenia, jak i zakresu efektów kształcenia, które zostaną osiągnięte przez uczestników szkolenia.
Spełnienie kryterium zostanie zweryfikowane na podstawie treści wniosku o dofinansowanie projektu.
 
Powyższe zmiany Regulaminu obowiązują dla wszystkich złożonych wniosków o dofinansowanie.
 
Wersja 04 Regulaminu naboru z dnia 17.02.2017 r.
 

Załączniki

Regulamin naboru (aktualizacja 17 lutego 2017)
Regulamin naboru (aktualizacja 17 lutego 2017).doc 447 KB

Druga aktualizacja Regulaminu naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2017

Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi informuje, że dokonano aktualizacji Regulaminu naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2017,
nr POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16
, ogłoszonego w ramach:

Osi Priorytetowej I „Osoby młode na rynku pracy",
Działania 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe"
Poddziałania 1.1.2 „ Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych".
 
Potrzeba aktualizacji wynika z ponownej analizy zakładanych poziomów wskaźników rezultatu w kontekście zapewnienia indywidualizacji wsparcia oferowanego osobom młodym oraz konieczności racjonalnego i efektywnego wydatkowania środków YEI w ramach PO WER.   
 
Aktualizacja dotyczy:
Lp Miejsce w dokumencie Jest Powinno być
1 Strona 12, 
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
I. Obligatoryjne wskaźniki rezultatu bezpośredniego określone na poziomie projektu
Wskaźnik nr 1
1. Liczba osób bezrobotnych, które otrzymały ofertę pracy, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu po opuszczeniu programu - minimalny poziom tego wskaźnika w projekcie wynosi co najmniej 75%.
 
Usunięto określenie minimalnego poziomu wskaźnika:
1. Liczba osób bezrobotnych, które otrzymały ofertę pracy, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu po opuszczeniu programu.
2 Strona 13,
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
I. Obligatoryjne wskaźniki rezultatu bezpośredniego określone na poziomie projektu
Wskaźnik nr 4
4. Liczba osób długotrwale bezrobotnych, które otrzymały ofertę pracy, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu po opuszczeniu programu  - minimalny poziom tego wskaźnika w projekcie wynosi co najmniej 77% . Usunięto określenie minimalnego poziomu wskaźnika:
4. Liczba osób długotrwale bezrobotnych, które otrzymały ofertę pracy, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu po opuszczeniu programu.
 
Powyższe zmiany obowiązują od dnia 12 stycznia 2017 r.
 

Załączniki

Regulamin naboru (aktualizacja 11 stycznia 2017)
Regulamin naboru (aktualizacja 11 stycznia 2017).doc 437 KB

Aktualizacja regulaminu naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2017

Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi informuje, że dokonano aktualizacji Regulaminu naboru projektów pozakonkursowych powiatowych urzędów pracy na rok 2017, nr POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16, ogłoszonego w ramach:
Osi Priorytetowej I „Osoby młode na rynku pracy",
Działania 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe"
Poddziałania 1.1.2 „ Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych".
 
Potrzeba aktualizacji wynika z:
1) wejścia w życie nowej wersji Wytycznych w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Funduszu Pracy w ramach programów operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 z dnia 30 grudnia 2016 r.,
2) konieczności doprecyzowania zapisów na temat monitorowania wskaźników efektywności zatrudnieniowej,
3) konieczności poprawienia oczywistych omyłek w tekście dokumentu.
 
Aktualizacja dotyczy:
Lp Miejsce w dokumencie Jest Powinno być
1 Strona 5
Pkt. 1.2 Podstawy prawne i dokumenty
Dokumenty i wytyczne
Wytyczne w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Funduszu Pracy w ramach programów operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 z dnia 30 stycznia 2015 r. Wytyczne w zakresie realizacji projektów finansowanych ze środków Funduszu Pracy w ramach programów operacyjnych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 z dnia 30 grudnia 2016 r.
2 Strona 13, 
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
I. Obligatoryjne wskaźniki rezultatu bezpośredniego określone na poziomie projektu
Dwukrotnie wykazany wskaźnik rezultatu nr 4 „Liczba osób długotrwale bezrobotnych, które otrzymały ofertę pracy, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub stażu po opuszczeniu programu". Usunięto podwójny zapis.
 
3 Strona 14, 
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
I. Obligatoryjne wskaźniki rezultatu bezpośredniego określone na poziomie projektu.
Definicje, sposób pomiaru i przykładowe źródła danych do pomiaru
Ad. 1. i Ad. 4.
Brak zapisu. Dodano:
Przykładowe źródła danych do pomiaru wskaźnika:
- umowy z pracodawcami (np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna), wpis do CEIDG
- umowa o podjęciu kształcenia
- umowa na przygotowanie zawodowe/staż
- ewentualnie ankieta lub informacje pozyskane od uczestników projektu (pod warunkiem,  że nie jest to jedyne źródło)
Jednostka miary – osoba.
4 Strona 16,
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
I. Obligatoryjne wskaźniki rezultatu bezpośredniego określone na poziomie projektu
Dodatkowe wskaźniki efektywności zatrudnieniowej
Definicje, sposób pomiaru i przykładowe źródła danych do pomiaru
Ad. 1 - 4
Brak zapisu. Dodano:
W przypadku uczestników projektu, którzy podjęli działalność gospodarczą, okres prowadzenia działalności gospodarczej nie podlega monitorowaniu, jednak działalność powinna zostać podjęta w okresie trzech miesięcy od zakończenia udziału w projekcie. Uczestnik projektu jest wykazywany we właściwym wskaźniku dotyczącym efektywności zatrudnieniowej w momencie podjęcia działalności gospodarczej.
5 Strona 16,
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
I. Obligatoryjne wskaźniki rezultatu bezpośredniego określone na poziomie projektu
Dodatkowe wskaźniki efektywności zatrudnieniowej
Definicje, sposób pomiaru i przykładowe źródła danych do pomiaru
Ad. 1 - 4
Przykładowe źródła danych do pomiaru wskaźnika:
 - dokument potwierdzający fakt prowadzenia działalności gospodarczej przez okres minimum trzech miesięcy po  zakończeniu udziału w projekcie (np. dowód opłacenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne  lub zaświadczenie wydane przez upoważniony organ – np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, urząd miasta lub gminy, wpis KRS) lub wyciąg z wpisu do CEIDG wydrukowany przez beneficjenta lub uczestnika projektu i dostarczony do beneficjenta.
Przykładowe źródła danych do pomiaru wskaźnika:
- dokument potwierdzający fakt założenia działalności gospodarczej w okresie trzech miesięcy od  zakończenia udziału w projekcie (np. dowód opłacenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne  lub zaświadczenie wydane przez upoważniony organ – np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, urząd miasta lub gminy, wpis KRS) lub wyciąg z wpisu do CEIDG wydrukowany przez beneficjenta lub uczestnika projektu i dostarczony do beneficjenta.
6 Strona 17,
Pkt. 2.5 Wskaźniki projektu
II. Obligatoryjne wskaźniki produktu określone na poziomie projektu
Nazwa wskaźnika
3. Liczba osób powyżej 30 lat z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie
Nazwa wskaźnika
3. Liczba osób poniżej 30 lat z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie
7 Strona 24,
Pkt. 3.2 Zasady wypełniania wniosku
pkt. 3.2. Grupy docelowe
3. dla spełnienia kryterium dostępu nr 2  należy umieścić następujący zapis:
„W ramach grupy docelowej:
X% (tj. X os.) stanowić będą osoby o niskich kwalifikacjach w wieku 18-29 lat (dla których ustalony został do I lub II profil pomocy), w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat w PUP w … wynoszącym Z osób, w tym X osób o niskich kwalifikacjach w wieku 18-29 lat (dla których ustalony został do I lub II profil pomocy) wg stanu na …. (należy podać datę, na dwa miesiące poprzedzającą dzień złożenia wniosku o dofinansowanie)".
3. dla spełnienia kryterium dostępu nr 2  należy umieścić następujący zapis:
„W ramach grupy docelowej:
X% (tj. X os.) stanowić będą osoby o niskich kwalifikacjach w wieku 18-29 lat (dla których ustalony został do I lub II profil pomocy), w stosunku do ogólnej liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat (dla których ustalony został I lub II profil pomocy) w PUP w … wynoszącym Z osób, w tym X osób o niskich kwalifikacjach w wieku 18-29 lat (dla których ustalony został do I lub II profil pomocy) wg stanu na …. (należy podać datę, na dwa miesiące poprzedzającą dzień złożenia wniosku o dofinansowanie)".
 
Powyższe zmiany obowiązują od dnia 9 stycznia 2017 r.
 

Załączniki

Regulamin naboru - wersja 02 z 5 stycznia 2017 r.
Regulamin naboru - wersja 02 z 5 stycznia 2017 r..doc 437 KB

Nabór nr POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16 - Poddziałanie 1.1.2

Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów pozakonkursowych nr POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16  w ramach:
 
 
Osi Priorytetowej I „Osoby młode na rynku pracy"
Działanie 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe"
Poddziałanie 1.1.2 „Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych".

Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach projektu pozakonkursowego PUP realizowane mogą być instrumenty i usługi rynku pracy wynikające z ustawy, z wyłączeniem robót publicznych, odnoszące się do następujących typów projektów:

1. Instrumentów i usług rynku pracy służących indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjne):
  • identyfikacja potrzeb osób młodych pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy osób młodych,
  • kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby lub poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych.
2. Instrumentów i usług rynku pracy skierowanych do osób, które przedwcześnie opuszczają system edukacji lub osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji:
  • kontynuacja nauki dla osób młodych, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia edukacji formalnej lub potrzebę potwierdzenia kwalifikacji, m.in. poprzez odpowiednie egzaminy,
  • nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia.
3. Instrumentów i usług rynku pracy służących zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców:
  • nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskiej Ramie Jakości Praktyk i Staży,
  • wsparcie zatrudnienia osoby młodej u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy stanowiące zachętę  do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowanego zatrudnienia dla osób, u których zdefiniowano adekwatność tej formy wsparcia, refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska (wyłącznie w połączeniu z subsydiowanym zatrudnieniem).
4. Instrumentów i usług rynku pracy służących wsparciu mobilności międzysektorowej i geograficznej (uwzględniając mobilność zawodową na europejskim rynku pracy za pośrednictwem sieci EURES):
  • wsparcie mobilności międzysektorowej dla osób, które mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia w sektorze lub branży, m.in. poprzez zmianę lub uzupełnienie kompetencji lub kwalifikacji pozwalającą na podjęcie zatrudnienia w innym sektorze, m.in. poprzez praktyki, staże i szkolenia, spełniające standardy wyznaczone dla tych usług (np. Europejska i Polska Rama Jakości Praktyk i Staży),
  • wsparcie mobilności geograficznej dla osób młodych, u których zidentyfikowano problem z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania, m.in. poprzez pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania, m.in. poprzez finansowanie kosztów dojazdu, zapewnienie środków na zasiedlenie.
  • Należy zapoznać się z materiałem przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju „Podstawowe informacje dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego" z dnia 26 kwietnia 2016 r. wraz z Listą sprawdzającą do weryfikacji czy dany certyfikat/dokument można uznać za kwalifikację na potrzeby mierzenia wskaźników monitorowania EFS dotyczące uzyskania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, które ułatwią  kwalifikowanie szkoleń w projektach EFS.
5. Instrumentów i usług rynku pracy skierowanych do osób niepełnosprawnych:
  • niwelowanie barier jakie napotykają osoby młode niepełnosprawne w zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia, m.in. przez finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej, którego praca spełnia standardy wyznaczone dla takiej  usługi i doposażenie stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.
6. Instrumentów i usług rynku pracy służących rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia:
wsparcie osób młodych w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie pomocy bezzwrotnej (dotacji) na utworzenie przedsiębiorstwa oraz doradztwo i szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, a także wsparcie pomostowe.

Ogólna pula środków na dofinansowanie:
 65 659 533,00 PLN

Kto może otrzymać dofinansowanie?
O dofinansowanie projektu ubiegać mogą się wyłącznie PUP z województwa łódzkiego.
 
Termin składania wniosków:
Wnioski PUP w ramach niniejszego naboru przyjmowane będą od 19 grudnia 2016 r. do 6 lutego 2017 r. (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00).
 
Grupa docelowa:

Projekty pozakonkursowe muszą być skierowane bezpośrednio do osób młodych w wieku 18-29 lat bez pracy, zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne (dla których został ustalony I lub II profil pomocy), które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET
Sposób składania wniosków:
Wniosek o dofinansowanie projektu składany jest w jednym egzemplarzu w formie papierowej (oryginał). Wniosek można składać osobiście na kancelarię WUP w Łodzi, 90-608 Łódź, ul. Wólczańska 49, (budynek B, parter, pok. 0.12) lub za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora wyznaczonego na adres WUP w Łodzi.
PUP składającym wniosek osobiście będzie wydawane potwierdzenie przyjęcia wniosku (stempel wpływu na piśmie przewodnim). 
Miejsce składania wniosków:
Kancelaria Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, 
90-608 Łódź, ul. Wólczańska 49, 
(budynek B, parter, pok. 0.12)

Numer naboru:
POWR.01.01.02-IP.17-10-001/16

Załączniki

Regulamin naboru
Regulamin naboru.doc 436 KB
Załącznik nr 1 Podział środków w ramach Poddziałania 1.1.2 PO WER na 2017 r.
Załącznik nr 1 Podział środków w ramach Poddziałania 1.1.2 PO WER na 2017 r..xls 242 KB
Załącznik nr 2 Wzór Karty oceny formalno-merytorycznej wniosku o dofinansowanie projektu pozakonkursowego PUP w ramach PO WER 2014-2020
Załącznik nr 2 Wzór Karty oceny formalno-merytorycznej wniosku o dofinansowanie projektu pozakonkursowego PUP w ramach PO WER 2014-2020.docx 168 KB
Załącznik nr 3 Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu pozakonkursowego powiatowego urzędu pracy
Załącznik nr 3 Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu pozakonkursowego powiatowego urzędu pracy.doc 315 KB
Załącznik nr 4 Wzór Umowy o dofinansowanie projektu w ramach PO WER 2014-2020 wraz z załącznikami.
Załącznik nr 4 Wzór Umowy o dofinansowanie projektu w ramach PO WER 2014-2020 wraz z załącznikami..zip 956 KB

Informacje o publikacji dokumentu