Blacharz okrętowy wykonuje prace produkcyjne, remontowo-modernizacyjne oraz prototypowe w zakresie obróbki i kształtowania elementów z blach i profili kształtowych do wyposażenia statków, przy użyciu maszyn i specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi ślusarskich i monterskich ręcznych i z napędem mechanicznym jak również z wykorzystaniem przyrządów kontrolno-pomiarowych.
Zadania zawodowe:
- wykonywanie podstawowych operacji ślusarskich, jak piłowanie, zwijanie, usztywnianie, wiercenie, trasowanie, cięcie, prostowanie, wyginanie itp. elementów z różnych rodzajów blachy o różnej grubości;
- wykonywanie operacji na obrabiarkach do blach;
- zgrzewanie, lutowanie, spawanie, nitowanie i klejenie blach i profili;
- łączenie różnych rodzajów blach, ze szczególnym uwzględnieniem blach aluminiowych, stalowych i mosiężnych;
- wykonywanie obróbki cieplnej blach i części;
- montowanie i demontowanie elementów i podzespołów konstrukcyjnych urządzeń wyposażenia statków;
- sprawdzanie jakości wykonywanych części i zespołów;
- wykonywanie i naprawianie elementów z blach aluminiowych, stalowych i mosiężnych przedmiotów i urządzeń wyposażenia statków, jak: pojemniki, kosze zsypowe, ześlizgi puszek, meble blaszane, osłony do kabli i inne;
- czyszczenie i konserwacja narzędzi, maszyn i urządzeń blacharskich; wykonywanie rozliczeń kosztów wyrobu lub usługi;
- organizowanie stanowiska pracy z zachowaniem zasad racjonalnej organizacji pracy, przepisów bhp i ppoż.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
Do podjęcia pracy w zawodzie blacharz okrętowy preferowane jest wykształcenie na poziomie branżowej szkoły I lub II stopnia (pięcioletnie technikum kształcące w zawodzie blacharz okrętowy lub pokrewnym) . Pracę w w/w zawodzie może wykonywać osoba, która: została przyuczona do zawodu, uzyskała doświadczenie w trakcie wykonywania pracy, odbyła szkolenie zorganizowane w firmie specjalizującej się w usługach blacharki okrętowej lub w wyspecjalizowanym ośrodku szkoleniowym. Podjęcie pracy w zawodzie blacharz okrętowy ułatwia: posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikację TWO.06, TWO.05 TWO.04 lub TWO.03. bądź posiadanie świadectwa czeladniczego zawodach pokrewnych: monter kadłubów jednostek pływających technik budowy jednostek pływających.
Wymagania psychofizyczne:
Dla pracownika wykonującego zawód blacharz okrętowyważne są w kategorii wymagań fizycznych: ogólna wydolność fizyczna, sprawność układu kostno- stawowego i układu oddechowego, sprawność narządów wzroku i równowagi. W kategorii sensomotorycznych: koordynacja wzrokowo- ruchowa, zręczność rąk, spostrzegawczość, zmysł równowagi.
W kategorii sprawności i zdolności: wyobraźnia przestrzenna, uzdolnienia techniczne, współdziałanie i współpraca w zespole. W kategorii cech osobowościowych: samokontrola, dokładność, gotowość do pracy w nieprzyjemnych warunkach środowiskowych, wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny, gotowość do współdziałania, dbałość o jakość pracy.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są: zaburzenia równowagi, choroby centralnego układu nerwowego, zawroty głowy, wady wzroku wymagające stałego noszenia okularów, brak widzenia obuocznego, schorzenia narządu ruchu.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
Blacharz okrętowy może podjąć zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących, naprawiających lub remontujących jednostki pływające, jak również w stoczniach remontujących jak i jednostkach pływających. Osoba, która posiada umiejętności i kwalifikacje do zawodu blacharz okrętowy może także prowadzić własną działalność gospodarczą świadcząc usługi z zakresu blacharki okrętowej.
Szkoły:
Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte
ul. Wyzwolenia 8, 80-537 Gdańsk-Nowy Porttel. 58 343 93 35
e-mail: zsmors@tlen.pl
www.zsm.zsmors.pl
Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu
ul. Arciszewskiego 21, 78-100 Kołobrzegtel. 94 351 71 05
e-mail: sekretariat@zsmor.pl
www.zsmor.pl
Dane kontaktowe:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
Oddział w Sieradzu
ul. 3 Maja 7, 98- 200 Sieradz,
tel. 43 822 81 84
e-mail: lowusi@wup.lodz.pl