Grafik komputerowy przygotowuje i opracowuje różnego rodzaju projekty graficzne o charakterze informacyjnym i reklamowym. Efekt pracy grafika komputerowego może przybrać postać reklamy w prasie, telewizji, internecie, lub na tzw. billboardach, a także książki, folderu, ulotki itp. Graficy zajmują się także tworzeniem etykiet na opakowaniach produktów, materiałów reklamowych i wizytówek.
Zadania zawodowe:
Zawód grafika komputerowego zaliczany jest do sektora usługowego, co oznacza, że realizuje zadania według wskazówek i wytycznych przekazanych mu przez klienta.Zakres czynności i zadania, za które odpowiada grafik zależą od wielkości firmy, w której pracuje. Zazwyczaj im większa firma tym większa specjalizacja zadań. W małych wydawnictwach wymaga się często, by grafik uczestniczył w realizacji całego projektu od omówienia zlecenia z klientem, aż po przekazanie produktu. Różnorodność zleceń i stawianych przed grafikiem zadań sprawia, że jego praca nie jest monotonna.
Do podstawowych zadań zawodowych należą:
- analizowanie założeń i optymalizowanie projektu grafiki multimedialnej;
- przygotowywanie wstępnych wariantów projektu grafiki multimedialnej;
- konsultowanie i precyzowanie wybranego wariantu projektu grafiki multimedialnej;
- dobieranie środków i narzędzi potrzebnych do realizacji założeń projektu grafiki multimedialnej;
- realizowanie założeń projektu grafiki multimedialnej;
- weryfikowanie projektu grafiki multimedialnej pod kątem zgodności z założeniami na poszczególnych etapach jego tworzenia;
- wprowadzanie korekt do projektu grafiki multimedialnej;
- przygotowywanie projektu grafiki multimedialnej do opublikowania w wymaganych kanałach publikacji;
- organizowanie stanowiska pracy z uwzględnieniem przepisów BHP, ochrony przeciwpożarowej, przeciwporażeniowej i środowiska oraz zasad ergonomii.
Warunki podjęcia pracy w zawodzie:
O możliwości podjęcia pracy w zawodzie decydują w większym stopniu posiadane umiejętności i uzdolnienia niż określony kierunek wykształcenia. Są jednak pracodawcy preferujący osoby z konkretnym przygotowaniem zawodowym, np.: studia wyższe na uczelni plastycznej.Nie ma wymogu ukończenia specjalistycznych szkoleń, choć z pewnością mogą być one dodatkowym atutem. Przy poszukiwaniu pracownika nacisk kładzie się na zdobyte doświadczenie oraz praktyczne umiejętności, a w szczególności na stopień opanowania konkretnych programów graficznych.
Podstawowym narzędziem pracy jest komputer z specjalistycznym oprogramowaniem, np. Corel Draw, Corel Photo Paint czy Adobe Photoshop. Ponadto, korzysta on także z innych urządzeń biurowych. Praca grafika komputerowego wymaga ciągłego rozwoju w zakresie systemów informatycznych i technologii IT (np.: HTML, PHP, CSS, Android czy iOS). Wskazane jest także poszerzanie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz umiejętność obsługi urządzeń biurowych (drukarki, skanery, itp.).
Wymagania psychofizyczne:
Praca grafika wymaga przede wszystkim dobrego wzroku, zdolności do odróżniania barw i kształtów. Istotne jest też, aby grafik miał sprawne ręce, a jego kręgosłup potrafił znieść pracę w pozycji siedzącej. Osoby niepełnosprawne, których nie dotyczą wymienione przeciwwskazania mogą pracować w tym zawodzie bez większych przeszkód.Cechy psychofizyczne:
- kreatywność i wyobraźnia,
- umiejętności techniczne i plastyczne,
- umiejętność projektowania,
- dobra pamięć i zdolność koncentracji,
- dokładność i terminowość,
- samokontrola i cierpliwość,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów.
Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
- nieskorygowane wady wzroku,
- wady wymowy,
- trudności w nawiązywaniu kontaktów,
- interpersonalnych,
- słaba sprawność fizyczna,
- choroby psychiczne.
Możliwości i szanse zatrudnienia:
W branży usług graficznych, stałe zatrudnienie jest rzadkością. Graficy komputerowi najczęściej pracują jako freelancerzy lub zatrudniani są na podstawie kontraktów. Możliwości zatrudnienia na etacie istnieją w dużych agencjach reklamowych, jednakże praca ta wymaga od grafika szerokiej wiedzy i wielu umiejętności. Duże zapotrzebowanie na usługi grafików mają firmy działające w obszarze social media, a także agencje marketingowe i PR realizujące kampanie komunikacyjne skierowane do reprezentantów młodego pokolenia.Kształcenie:
Uniwersytet Łódzki
Wydział Matematyki i Informatyki
90-238 Łódź, ul. Banacha nr 22tel. 42 635 59 49
e-mail: sekretariat@wmii.uni.lodz.pl
http://www.math.uni.lodz.pl/
Politechnika Łódzka
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
90-924 Łódź, ul. Stefanowskiego 18/22tel.: 42 631 25 00
e-mail: w-2@adm.p.lodz.pl
http://www.weeia.p.lodz.pl
Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności
93-008 Łódź, ul. Rzgowska 17 atel.: 42 275 01 00, 42 275 01 01
e-mail: rekrutacja@wsinf.edu.pl
http://wsinf.edu.pl/
Dane kontaktowe do urzędu:
WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W ŁODZICentrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Łodzi
ul. Wólczańska 49, 90-608 Łódź
tel. 42 66 30 255, 42 66 30 273, 42 66 30 279
e-mail: centrum@wup.lodz.pl