"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie". Mając na celu zwięklszenie dostępności do kapitału, BGK dokonał wyboru pośredników finansowych, którzy od 17 listopada br. będą udzielać pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej.
dla:
- studentów ostatniego roku studiów;
- poszukujących pracy absolwentów szkół i uczelni, w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
- osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy.
Pożyczkobiorcy będą mogli otrzymać wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie m.in. zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania, czy też rozliczeń finansowych.
Wybrani przez BGK pośrednicy udzielać będą również pożyczek dla podmiotów gospodarczych, z przeznaczeniem na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnych, w tym bezrobotnych skierowanych przez powiatowe urzędy pracy.
Zgodnie z ustawą, kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi maksymalnie 20-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie ok. 74 tys.), natomiast pożyczka na utworzenie miejsca pracy 6-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia (obecnie ok. 22 tys. zł.) Podstawową zaletą pożyczki jest jej niskie oprocentowanie (aktualnie - 0,56% w skali roku) oraz długi okres spłaty - do 7 lat z możliwością rocznej karencji w spłacie kapitału. Ze względu na preferencyjny charakter pożyczek, udzielane wsparcie stanowi pomoc de minimis.
Środki na uruchomienie programu pochodzą z Funduszu Pracy. Na lata 2014-2016 BGK dysponuje kwotą 120 mln zł, program natomiast będzie realizowany do 2021 roku.
Lista wybranych pośredników finansowych oraz szczegółowe zasady udzielania pożyczek znajdują się na stronach: www.bgk.com.pl wws.bgk.pl
Za wdrażanie tego produktu w BGK odpowiedzialny jest Departament Programów Europejskich.