Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 - PROGRAM WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ


Często zadawane pytania do konkursu - Poddziałanie 1.2.1 (1/2017)

Treść z FAQ KONKURS 1.2.1 2017 Formy wsparcia.

Czy w świetle treści kryterium dostępu nr 10 uczestnicy projektu biorący udział w Warsztatach z zakresu Diagnozy Predyspozycji Zawodowych muszą podejść do egzaminu weryfikującego uzyskane kompetencje? Czy może w tej sytuacji wystarczy samo zaświadczenie o zakończeniu udziału w warsztatach?

Wskazane warsztaty nie są traktowane jako szkolenia. W związku z tym kryterium nr 10 nie dotyczy przedmiotowej formy wsparcia. Tym samym wnioskodawca nie musi przeprowadzić egzaminu weryfikującego uzyskane kompetencje. Mając na uwadze powyższe, zaświadczenie o zakończeniu udziału w warsztatach jest wystarczającym dokumentem.

Czy w przedmiotowym konkursie dopuszczalne jest uwzględnienie jako formy Warsztatów z zakresu Diagnozy Predyspozycji Zawodowych gdzie uczestnicy projektu nabędą wiedzę i umiejętności dot. diagnozowania/określania swoich predyspozycji zawodowych?

Opisana forma wsparcia jest dopuszczalna w świetle założeń konkursu. Jednakże należy mieć na uwadze by wskazane warsztaty były powiązane z przygotowaniem IPD lub innego dokumentu pełniącego analogiczna funkcję i przeprowadzone na etapie przygotowywania powyższych dokumentów. 

Czy w świetle treści kryterium dostępu nr 10 uczestnicy projektu biorący udział w Warsztatach Kompetencji Społeczno Zawodowych i uzyskujący podczas udziału w tych warsztatach określone kompetencje miękkie niezbędne na rynku pracy (np. asertywność, autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej, radzenie sobie ze stresem podczas trudnych sytuacji w pracy) muszą podejść do egzaminu weryfikującego uzyskane kompetencje? Czy może w tej sytuacji wystarczy samo zaświadczenie o zakończeniu udziału w warsztatach?

W zakresie w jakim dana forma wsparcia prowadzi do podniesienia kompetencji ich nabycie powinno zostać zwalidowane w sposób opisany w „Wymaganiach dotyczących standardu oraz cen rynkowych w ramach konkursu nr POWR.01.02.01-IP.17-10-001/17" stanowiących załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu. Z treści powyższego dokumentu (str. 10) wynika, że „Wsparcie polegające na grupowym podnoszeniu kompetencji uczestników w zakresie sporządzania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji, zarządzania czasem w poszukiwaniu pracy, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacji należy traktować jako szkolenie a nie doradztwo, w związku z czym taka forma wsparcia podlegać będzie weryfikacji nabycia kompetencji zgodnie z 4-stopniowym procesem, o którym mowa powyżej.". Egzamin może być jedną acz nie jedyną formą weryfikacji faktu nabycia kompetencji. Mając na uwadze powyższe zaświadczenie o zakończeniu udziału w warsztatach nie może zostać uznane za wystarczający dokument.

Czy w przedmiotowym konkursie dopuszczalne jest uwzględnienie jako formy wsparcia Warsztatów Kompetencji Społeczno Zawodowych (WKSZ) ?. Podczas udziału w WKSZ uczestnicy projektu uzyskają określone kompetencje miękkie niezbędne na rynku pracy (np. asertywność, autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej, radzenie sobie ze stresem podczas trudnych sytuacji w pracy).

Opisana przez Pana forma wsparcia jest dopuszczalna w świetle założeń konkursu. Zgodnie z Regulaminem konkursu nr POWR.01.02.01-IP.17-10-001/17 jedną z form wsparcia jest „nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia". Powyższe może również obejmować nabywanie tzw. kompetencji miękkich.
 Przejdź na górę